Wybór Nowego Bagażu

Wybór Nowego Bagażu

Bez względu na to, czy wyjeżdżają Państwo na weekend, czy w podróż służbową, wybranie odpowiedniej torby, czy walizki jest bardzo ważne. Istnieje wiele rodzajów walizek różniących się pod względem rozmiaru, marki i pełnionej funkcji. Polecamy z uwagi na dobrą i sprawdzoną jakość bagaże i walizki VIP Collection. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja od VIP Collection: MONT BLANC, BAHAMAS, MONTE CARLO, PANAMA, LAS PALMAS, NEVADA, HAVANA …

Poniżej kilka porad jak wybrać właściwą.

1.Zwrócmy uwagę na ramę. Wewnętrzna rama wykonana z włókna szklanego zapewnia zarówno wytrzymałość jak i decyduje o wadze bagażu. Struktury wewnętrzne mogą być wykonane z aluminium, drewna, trwałych, odpowiednio utworzonych związków plastików lub z mieszanki powyższych materiałów. Masywna rama sprawi, że walizka będzie sporo ważyć, nawet pusta. Rodzaje materiałów, z których wykonana jest rama są przeważnie wyliczone na specjalnej plakietce. Szczegóły opisy powinien Państwu wyjaśnić sprzedawca.

2.Oceńmy budowę walizki. W przypadku walizek na suwak należy zwrócić uwagę na otaśmowane szwy, w których pasek materiału wzmacnia suwak i połączenie torby, (właściwe wykonanie zapobiega strzępieniu się). Połączenia na zewnętrznej stronie torby powinny być pokryte skórą i nylonowymi lamówkami ze wzmocnionym obszyciem, wzmacnia to szwy i i zapobiega uszkodzeniom. Ściegi powinny być stebnowane, co wzmocni każdy szew i umocuje go na swoim miejscu. W ten sposób, pęknięcie jednego szwu nie spowoduje uszkodzeń kolejnych.

3.Ważnym elementem jest materiał, z którego wykonano bagaż. Bagaż skórzany jest bardzo wytrzymały i pięknie wygląda, ale sporo waży, nawet - gdy jest pusty. Skóra licowa, (warstwa zewnętrzna skóry), jest trwalsza i niż ta wykonana z kilku warstw. Skóra „dwojona” jest tańsza, jednak szybciej się niszczy. Generalnie, cięższe materiały lepiej chronią zawartość torby i są odporniejsze na działanie ostrych przedmiotów mogących rozedrzeć bagaż podczas transportu. Jednak współcześnie popularne są nylon balistyczny i nylon Cordura. Są lekkie i wytrzymałe.

4.Sprawdźmy wodoodporność bagażu. Najlepszą pod tym względem tkaniną jest Cordura lub nylon balistyczny z wodoodpornym uszczelnieniem a także duo poliester 1200D – większość toreb nie jest uszczelniona od zewnątrz, jednak wewnątrz pokryte są impregnatem chroniącym przed wilgocią. Aby dowiedzieć się w jaki sposób bagaż jest chroniony przed wodą należy przeczytać informacje zamieszczone na plakietce lub porozmawiać ze sprzedawcą.

5.Dokładnie obejrzyjmy zamknięcia, Im prostsze, tym lepsze. Jeżeli bagaż jest zamykany na suwak, powinien zasuwać się lekko. Najlepiej, aby suwak był z podwójnym szwem (obszyty z obydwu stron) i samo naprawiający się lub duży, wytrzymały i „lekko chodzący”. Suwaki z ząbkami z poliestru przyszytymi do taśmy wytrzymują duże napięcia i można je łatwo naprawić. Warto pamiętać, że suwaki z dużymi przywieszkami są prostsze w obsłudze.

6.Liczą się też uchwyty. Budowa uchwytu, chociaż często pomijana, jest detalem istotnym. Zawsze należy podnieść walizkę i upewnić się, czy dobrze układa się w ręku. W przypadku walizek i toreb na ubranie (na zgięciu) należy zwrócić uwagę, czy rączka jest przymocowana do torby śrubami lub nitami. (Rączkę przymocowaną śrubami można łatwo wymienić, wymiana nitów jest trudniejsza). Należy także zwrócić uwagę, czy uchwyt od spodu jest obity materiałem, pokryty skórą, czy jedynie mocnym plastikiem. Większość walizek na kółkach jest wyposażona w teleskopową rączkę, którą można w razie potrzeby wysunąć. Trzeba się upewnić, czy jest ona odpowiednio wytrzymała, jeżeli chcemy np. powiesić na niej dodatkowo aktówkę lub torebkę.

7.Obejrzyjmy paski i taśmy. Paski na ramię do toreb i toreb na ubranie powinny być wykonane z szerokiej taśmy oraz obite materiałem w miejscu, w którym zawieszane są na ramieniu. Należy zwrócić uwagę, w jaki sposób taśma jest przymocowana do torby. Czy jest wzmocniona ściegiem krzyżykowo-pudełkowym? Najlepiej wybrać torbę, która poza rączką umocowaną w dwóch miejscach - ma też funkcjonalny pasek na ramię. Gdy kupujemy bagaż poświęćmy trochę czasu na dopasowanie pasków i rączek do naszych potrzeb. W przypadku walizek należy zwrócić uwagę na to, gdzie umieszczona jest rączka. Bagaż z rączkami po bokach i z góry przenosi się łatwiej.

8.Zwrócmy uwagę na kółka. Jeżeli nie będą działać, nasz bagaż nie spełni swojej roli. Cztery kółka sprawiają, że walizka jest bardziej stabilna i bardziej funkcjonalna. Kółka powinny być rozmieszczone najszerzej jak to możliwe oraz umieszczone w ramie tak, aby ta je chroniła. Należy wybrać walizkę z płynnie toczącymi się kółkami, które są mocno przykręcone na swoim miejscu.

9.Przyjrzyjmy się osprzętowi. Przy kupnie toreb na ubranie trzeba zwracać szczególną uwagę na klamrę utrzymującą wieszaki na swoim miejscu. Niektóre torby mają dwie klamry, dzięki czemu ubrania można układać warstwami, co zmniejsza ilość zagnieceń. Haczyk służący przewieszeniu pokrowca przez ramię powinien być dobrze zabezpieczony, gdy nie jest w użyciu. Zwróćmy uwagę, czy można go schować do pokrowca, czy jest mocno przymocowany. Pamiętajmy, że wisząc w szafie musi wytrzymać ciężar całej torby. Rozważmy także kwestię wieszaków. Wygodnie jest przenieść ubrania z szafy bezpośrednio do pokrowca, bez konieczności zmieniania wieszaków. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są pasy trzymające ubranie, powinny być na właściwym miejscu. Kupując pokrowce warto poszukać takich, które mają dwa pasy krzyżujące się nad górną częścią ubrania oraz pas pośrodku. Taki układ zapobiega przemieszczaniu się i zagniataniu ubrań.