Miękki czy twardy - który bagaż lepszy?

Miękki czy twardy - który bagaż lepszy?

Bez względu na to, czy wyjeżdżają Państwo na weekend, czy w podróż służbową, wybranie odpowiedniego bagażu, czy walizki jest bardzo ważne. Istnieje wiele rodzajów walizek różniących się pod względem rozmiaru, marki i pełnionej funkcji. Ważnym elementem przy wyborze odpowiedniego dla siebie produktu jest typ walizki wg podziału na tzw. twardą lub miękką, czyli rodzaj materiału, z którego wykonano bagaż.

Kilka praktycznych wskazówek, które są niezmiernie ważne aby zakupić walizkę dobrze i przemyślanie:

Bagaż TWARDY może być wykonany z poliwęglanu (PC), polipropylenu (PP), ABS

 • - Najlepszym i najtrwalszym materiałem jest oczywiście poliwęglan zwany też polikarbonatem (PC), pamiętajmy jednak, że producenci czy importerzy nie zawsze są uczciwi wobec konsumentów i nie zawsze metka oznaczona PC stanowi, że jest to bagaż wykonany ze 100% poliwęglanu. Szukajmy zatem bagaży z poliwęglanu, które mają oznaczenie 100% PC. Bagaż z wpisanym na metce oznaczeniem PC nie gwarantuje, że walizka została wyprodukowana ze 100% poliwęglanu. Często zdarza się, że nabyliśmy bagaż w przeświadczeniu, iż jest trwały bo wykonany z PC a tym czasem zakupiliśmy walizkę wytworzoną z domieszki ABS lub PP polipropylenu z poliwęglanem. Z dostępnym na rynku sprawdzonych walizek ze 100% poliwęglanu ma w swojej ofercie VIP COLLECTION – na szczególną uwagę zasługuje kolekcja MONT BLANC i BAHAMAS.
 • - PC jako materiał  jest  droższy od polipropylenu PP czy ABS, dlatego ceny walizek wykonanych z polikarbonatu są duże wyższe. Jednak warto zapłacić więcej za walizkę lżejszą, odporną na zarysowania i pęknięcia.
 • - Z pewnością walizki z poliwęglanu nie są produktami na jeden sezon. Są one idealne dla wszystkich, którzy podróżują z przesiadkami a o wyjątkowej wytrzymałości poliwęglanu świadczy m.in. to, że jest on wykorzystywany również do produkcji kuloodpornego szkła, okularów ochronnych i kasków.

ZALETY: opisane powyże
WADY: wyższa cena

 • - polipropylen (PP) zasługuje również na wiele pochwał i jest godny polecenia. PP jest to materiał należący do grupy termoplastycznych polimerów.
 • - Walizki wykonane z polipropylenu (PP) należą do najlżejszych, ale nie tak wytrzymałych jak te wykonane z poliwęglanu. Polipropylen jest także materiałem elastycznym, który odkształca się w momencie nacisków. Każdy kto szuka walizki ultralekkiej powinien poszukać walizek właśnie z tego tworzywa.
 • - Dobrym rozwiązaniem są walizki wykonane z mieszanki poliwęglanu i polipropylenu, czyli walizki lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Pamiętajmy jednak aby sprawdzić w jakich proporcjach występują te polimery oraz jakiego rodzaju poliwęglanu użyto w produkcji.

ZALETY: opisane powyżej
WADY: możliwość płowienia lub blaknięcia koloru – nie należy wystawiać walizek na ekspozycję słoneczną

 • - ABS jest to kopolimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy i jest to materiał bardzo twardy, ale jednocześnie mało elastyczny, co może sprzyjać pęknięciom w chwili dużego nacisku.
 • - ABS świetnie sprawdza się w walizkach podręcznych czy też pokładowych, które zawsze mamy przy sobie. Jest to materiał najtańszy i dlatego najbardziej popularny.
 • - ABS jest materiałem najtańszym i dlatego stał się na świecie tak bardzo popularny.
 • - Dodatkową zaletą ABS jest to, że na rynku występują różnorodne modele i kolory a więc mamy duży wybór i nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś pod swój gust…
 • - Warto szukać walizek wykonanych z połączenia ABS i innych materiałów np. poliwęglanu, które dzięki temu są bardziej elastyczne. Dotyczy to szczególnie osób podróżujących na dalekich dystansach, z częstymi przesiadkami, kiedy bagaż szczególnie narażony jest na uszkodzenia.

ZALETY: opisane powyżej
WADY: materiał jest mniej elastyczny niż polipropylen (PP) czy poliwęglan (PC)

Bagaż MIĘKKI może być wykonany z NYLONU, POLIESTRU, DUO POLIESTRU …

 • - Rodzaj tkaniny wiąże się m.in. z wodoodpornością bagażu. Najlepszą pod tym względem tkaniną jest Cordura lub nylon balistyczny z wodoodpornym uszczelnieniem a także duo poliester 1200D – większość toreb nie jest uszczelniona od zewnątrz, jednak wewnątrz pokryte są impregnatem chroniącym przed wilgocią. Aby dowiedzieć się w jaki sposób bagaż jest chroniony przed wodą należy przeczytać informacje zamieszczone na plakietce lub porozmawiać ze sprzedawcą.
 • - Bagaże o miękkiej obudowie znacznie łatwiej umieścić jest w luku bagażowym na pokładzie samolotu, ponieważ ich rozmiar dostosowuje się w pełni do rozmiarów zawartości.
 • - większość bagaży z tzw. expanderem produkowana jest dla bagaży miękkich; dzięki tej możliwości mamy szansę na powiększenie swojej walizki a to może okazać się jako bardzo przydatny atut w podróży.

ZALETY: opisane powyżej
WADY: nie zawsze ale z uwagi na ramę lub stelaż waga może być większa niż w walizach tzw. twardych; w przypadku braku usztywnienia, brak jakiejkolwiek ochrony spakowanych przedmiotów

Reasumując

Wiele przemawia za zakupem bagażu twardego ale pamiętajmy, że bagaż miękki posiada dużą ilość kieszeni, przegródek oraz tzw. expander – jakże nieraz przydatny w podróży. Przed zakupem nie zapomnijmy sprawdzić z jakiego materiału zostały wykonane kółka… (nie kupujcie walizek z plastikowymi kółkami lub tymi tylko powlekanymi kauczukiem).

Bez względu czy zakupimy bagaż miękki czy twardy – to właśnie on będzie towarzyszyć nam w podróży. Dlatego też kupując bagaż czy walizkę – zadajmy sobie pytanie: w jakim celu chcę dokonać zakupu?

Wszystkim podróżującym życzymy zawsze udanej i szczęśliwej podróży :)